"ZŁOTA DZIESIĄTKA"

Szanowni Państwo!

20 października 2012 roku, w wieku 61 lat, zmarł Przemysław Gintrowski, legendarny pieśniarz i kompozytor. Zadebiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina." Trzy lata później, wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim, stworzyli Trio i przygotowali program poetycki Mury. Tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem. Współtworzył jeszcze trzy dalsze programy tria. Śpiewał piosenki do tekstów Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza i innych poetów. Stworzył ponadto muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przemysław Gintrowski 31sierpnia 2006 został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szanowni Państwo,

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", z którym Przemysław Gintrowski był związany, pragnie zaprosić do udziału
w internetowym Plebiscycie na Złotą Dziesiątkę pieśni z repertuaru Przemysława Gintrowskiego.

Oto zasady głosowania w Plebiscycie:

  1. W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 13. rok życia.
  2. Oddanie głosu następuje poprzez wysłanie e-mailem na adres plebiscyt.gintrowski@gmail.com trójki swoich ulubionych utworów z repertuaru Przemysława Gintrowskiego w ustalonym porządku (1- pierwsze miejsce, 2- drugie miejsce, 3 - trzecie miejsce).
  3. Poprzez utwór z repertuaru Przemysława Gintrowskiego rozumiemy piosenkę z muzyką skomponowaną przez Przemysława Gintrowskiego oraz przez niego wykonywaną (także wspólnie z Jackiem Kaczmarskim, Zbigniewem Łapińskim lub innymi artystami).
  4. Czas trwania Plebiscytu: 20 października - 15 grudnia 2015 roku.
  5. Publiczne ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi 21 grudnia 2015 roku (w dniu rocznicy urodzin Przemysława Gintrowskiego) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie o godzinie 18.00.
  6. Patronat medialny - Radio WNET

Katarzyna Pechman - dyrektor "Herbertiady"
Krzysztof Nowak - koordynator plebiscytu


... żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny to znaczy ten który
pragnie źródła
dziękuję Ci Panie że stworzyłeś świat piękny i różny
a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze
i bez wybaczenia

"Modlitwa Pana Cogito – Podróżnika”, Z. Herbert

Szanowni Państwo,

XVI Ogólnopolski Przegląd Zbigniewa Herberta “Herbertiada” przeszedł do historii. Zapraszam do zapoznania się z relacją z jego przebiegu autorstwa Wojciecha Czaplewskiego, okraszonego zdjęciami Jerzego Błażyńskiego.

Pozostaje mi Państwa serdecznie pozdrowić i pozostawić w oczekiwaniu na kolejną edycję Przeglądu.

Dyrektor artystyczny
Katarzyna Pechman


Szanowni Państwo,

Wszelkie instytucje kultury i szkoły zachęcamy do korzystania z bogatej oferty twórczej "Herbertiady", do Państwa dyspozycji z herbertowską poezją i piosenką są tacy artyści jak: Jerzy Radziwiłowicz, Krzysztof Globisz, Aleksander Trąbczyński, Wojciech Wysocki, Jacek Bończyk, Dominika Świątek, Przemysław Tejkowski i inni. Nasz e-mail: herbertiada@interia.pl

 


Komitet Organizacyjny Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada"
e-mail:
herbertiada@interia.pl tel.: (0-94) 35-51-531
Wszelkie prawa Zastrzeżone - Zdjęcia: Archiwum Domowe Katarzyny Herbert, Haliny Herbert - Żebrowskiej, Jerzy Błażyński
Administracja serwisu: Tomasz Kolasa